Ключові відмінності поліефірної смоли від епоксидної

У прикладній хімії використовується велика кількість смол – вінілефірні, акрилові, поліуретанові і т.д. Однак поза промислового виробництва, в домашніх умовах масово застосовуються два різновиди смол: поліефірні та епоксидні. У величезній кількості випадків (наприклад, виготовлення обваження для автомобіля) вони більш-менш взаємозамінні. Тоді яку вибрати? Давайте розглянемо відмінності епоксидних і поліефірних смол, що у них спільного, переваги і недоліки кожної.

 

І епоксидні, і поліефірні смоли відносяться до термореактивним пластмасам. Це означає, що після затвердіння їх не можна повернути в рідкий стан (ті смоли, які можна розплавити нагріванням, називаються термопластичними). Епоксидні смоли двокомпонентні: власне смола і затверджувач. Комбінуючи ці компоненти і різні добавки і присадки, можна отримати величезну кількість сумішей, що відповідають будь-яким вимогам.

Переваги епоксидних смол:

— Висока міцність і стійкість до зношування.
— Потужне клейове з’єднання. Епоксидна смола – дуже міцний і надійний клей з високою адгезією. Доброю ілюстрацією цих двох властивостей є ситуація, коли поверх поліефірного склопластику приклеюють будь-яку деталь за допомогою епоксидної смоли. Якщо до деталі докласти надмірне зусилля, то вона не відірветься сама, а вирве шматок поліефірного склопластику: клейовий шов на епоксидної смолі буде міцніше всієї конструкції на поліефірної смоли.
— Мала усадка або її більшість пластмас при затвердінні кілька деформуються, але у епоксидних систем ця деформація мінімальна.
— Висока водонепроникність. В силу цієї властивості для виготовлення човнів і катерів використовуються тільки епоксидні системи.

Недоліки епоксидних смол:

Повільна полімеризація (користуватися виробом можна через добу, а якщо маються на увазі сильні навантаження – три доби).
Вартість вище, ніж у поліефірних. Тому, можна сказати, що епоксидні смоли набагато міцніші і довговічніші, але дорожчі і повільніші. На відміну від епоксидних смол, поліефірні можуть затверджуватися без додавання додаткових компонентів. Справа в тому, що реакція затвердіння починається ще в процесі виготовлення смоли на заводі, але вона займає дуже багато часу. Тому додаткові компоненти, які продаються в парі з поліефірної смолою, не є учасниками хім.реакціі, а її прискорювачами (каталізаторами). Після додавання каталізатора поліефірна смола твердіє за короткий термін, зазвичай менше години.

Переваги поліефірних смол:

— Низька вартість.
— Швидке затвердіння.
— Відсутність вираженого зміни в’язкості.

Недоліки поліефірних смол:

— Невисока міцність.
— Значна усадка
— Погані гідроізоляційні властивості.
— Короткий термін придатності, що пов’язано з тим, що вони здатні твердіти і самі, без каталізатора (купувати поліефірних смол можна тільки свіжої).
— Повітря для поліефірної смоли є інгібітором, і та її поверхню, яка контактує з повітрям при затвердінні, може залишатися липкою нескінченно. Це вимагає додаткових маніпуляцій (наприклад, покриття плівкою ПВА) і т.д.

Резюмуючи, можна сказати, що поліефірні смоли слабкіші з конструкційної точки зору (хоча і цілком придатні для виготовлення декоративних деталей, що не піддаються навантажень, наприклад, автомобільних бамперів), а їх основна перевага – дешевизна.

Висновки: виходячи з перерахованих вище властивостей, можна вивести такі закономірності:

епоксидні смоли рекомендується використовувати в суднобудуванні (та інших типах робіт, що вимагають гідроізоляції і надійності), виготовленні міцності виробів, виливки виробів з високою точністю, а також для склеювання «на століття». Доброю ілюстрацією буде те, що епоксидні смоли використовуються в авіа- і ракетобудуванні. Поліефірні смоли частіше використовують для автотюнингу, при формуванні невеликих декоративних, де не дуже важлива точність (усадка), а також в подібних галузях, де низька вартість і простота роботи важливіше міцності і стійкості.