Виготовлення та підготовка матриць для виробництва виробів

Виробництво і підготовка форм з ламінатів

Підготовка моделі

Модель зазвичай виготовляється з дерева або іншого матеріалу піддатливого до змін під впливом температури і тиску, крім того поверхню моделі впливає на якість поверхні форми. Всі тріщини або вади на поверхні моделі повинні бути ретельно зашпакльовані і згладжені. Після цього поверхню моделі потрібно покрити поліуретановим лаком (2-3 шари) або іншим стійким до стирання составом- це може бути, наприклад, топкоут. Після нанесення шпаклювального шару і його затвердіння, слід остаточно зачистити поверхню за допомогою дрібнозернистої наждачного паперу. Після отримання необхідної поверхні моделі, необхідно її покрити 4-6 шарами певного воску.

Кращим способом нанесення воску є накладення 2-х шарів з денною 6-годинною перервою. Після накладення останнього шару воску необхідно залишити форму для остаточного затвердіння шарів воску близько доби і після цього ретельно відполірувати поверхню моделі. Важливим елементом при нанесенні рівного шару топкоут і чергового шару воску є певна температура, при якій проводяться ці процеси. Вона не повинна бути нижче 20 град. С, а вологість повітря не повинна перевищувати 60%. Характерна температура і вологість визначають блиск і затвердіння шарів воску і сприяє гарним властивостям вироби.

Перед нанесенням матричного гелькоуту

 1. Температура в приміщенні повинна бути 20-23 град. З і вологість повітря макс. 60%.
 2. Модель, за допомогою якої буде виготовлена ​​форма, повинна бути захищена від пилу і зберігатися в приміщенні, в якому буде накладатися матричний гелькоут. У разі запиленості поверхні не слід її чистити за допомогою стиснутого повітря, а легко ліквідувати пил за допомогою дрантя, просоченої антистатиком.
 3. Матричний гелькоут, який планується для нанесення на поверхню моделі, повинен бути тієї ж температури що і модель. Використання холодного гелькоуту може призвести до збільшення часу желатізаціі шару гелькоуту, а також може стати причиною браку на поверхні у вигляді дірок (бульбашок), які на поверхні форми виглядають як «уколи шпильки»
 4. Завжди перед накладенням шару гелькоуту слід перевірити час желатізаціі в залежності від системи затвердіння на 100-грамової пробі гелькоуту. Якщо час желатізаціі перевищує 30 хвилин слід звернутися до виробника гелькоуту.
 5. Кожну порцію гелькоуту відбирають з контейнера в спеціальну упаковку, вміст якої ретельно перемішують, але так щоб проба виявилася обвітрилася.

Контейнер з гелькоутом кожен раз після відбору порції продукту слід герметично закривати.

 

Нанесення матричногор гелькоуту пензлем

 1. Гелькоут слід наносити за допомогою м’якої кисті з довжиною ворсу 5-7 см.
 2. Перший шар гелькоуту повинен бути товщиною 0,6 – 0,8 мм, відміряний в рідкому стані.
 3. Другий шар гелькоуту наноситься після затвердіння першого шару і повинен мати товщину 0,3 – 0,4 мм в рідкому стані

Шар гелькоуту наноситься за 6-12 годин до остаточного затвердіння. Після чого можна приступити до ламінування форми.

Ламінування форми

Як сказано вище до ламінування можна приступити після закінчення не пізніше 12 годин після нанесення гелькоуту.

Для ламінування можна використовувати скломатеріал або рубане скловолокно. Скломатеріали для виготовлення форм вигідніше з точки зору сумісності з ламінатом, який не прозорий, а молочний. Міцність ламінату не погіршується якщо окремо нанесений шар не перевищує 2 мм  по товщині, а кожен наступний шар наноситься після затвердіння попереднього. Рубані волокна не призводять до утворення ,, молочно-білого “ламінату, крім того працювати з ними важче.

Накладення чергового шару повинно відбуватися таким чином:

 1. Смола вінілефірна Plimal VE-2MM ретельно змішується з системою затвердіння і наноситься на затверджений шар гелькоуту, укладається скломатеріал, добре насичується і розкочується. Це дуже важливо особливо в разі накладення першого шару ламінату, щоб не залишити бульбашок повітря між шарами гелькоуту і ламінату.
 2. Нанесений перший шар ламінату залишають до наступного дня для затвердіння.
 3. Затверджена поверхня першого шару ламінату шліфується, щоб прибрати виступаючі окремі волокна скломату. Якщо виконуються всі необхідні рекомендації, витрата поліефірної смоли і скломатеріалів буде мінімальною.

На відполіровану поверхню наносять наступний шар смоли з затверджувачем. Щільність другого шару скломатеріалу становить 450 г / м2, ретельно просочують і розгортають, щоб уникнути міхурів. Залишають до наступного дня.

 1. Накласти черговий шар так як було описано в попередньому пункті, дотримуючись правила не класти більше ніж шар ламінату (близько 2 мм. Товщиною) в день, уникаючи внутрішніх напружень і надмірної усадки, не допускати перепаду температур в процесі затвердіння.
 2. Формувальні ламінати можуть бути також виготовлені методом розпилення смоли на рубані волокна, як в п.1-3.
 3. З метою зменшення внутрішньої напруги і кращого розподілу під час формування досить покласти шар коремату 2-3 мм. на скломат з щільністю 450 г / м2

 

До почтку застосування нових форм в виробництві

Форми, з яких будуть виготовлятися вироби, повинні бути певним чином підготовлені. Важливим елементом підготовки є розміщення ребер жорсткості. Це залежить від профілю та виду форми, а також габаритів.

Посилення форми здійснюється ще перед зняттям форми з моделі.

Після зняття форми з моделі поверхня матричного гелькоуту повинна бути ретельно вимита водою. Якщо поверхню моделі правильно виготовлена, то підготовка форми вимагає тільки нанесення воску. Це найцінніше для досягнення якості та зносостійкості форми.

Можна поверхню форми відшліфувати наждачним папером із зернистістю від 400 до 2000.

Остаточна шліфовка папером із зернистістю 1500-2000 і використанням шліфуючої пасти дозволить відносно легко отримати хороший блиск на поверхні форми. Якщо остаточна шліфовка проводиться більш крупнозернистою папером, то ускладнюється полірування.

Нова форма повинна бути оброблена воском після закінчення шліфування не менше 6 разів. Щоб переконатися, що оболонка воску затверджена, слід наносити черговий шар воску не менше ніж через 6 годин.

Для створення твердої і стійкої оболонки воску нова форма повинна бути довоскована після кількох перших формувань. Чергове воскування слід проводити в міру необхідності. Гладенька поверхня форми повинна бути воскованих з використанням по черзі 3-х м’яких ганчірок: перша завдає шар воску, друга полірує, а третя полірує до хорошого блиску.

Для воскування фігурних поверхонь потрібно використовувати дуже м’які щіточки як для накладення воску, так і для полірування.

У гострих кутах форми воск має тенденцію накопичуватися у вигляді білого нальоту. Цей наліт воску необхідно регулярно змивати засобом для миття форм, можна бути впевненими вичистити телуолом в невеликій кількості і не допускати їм полірування форми.

Уникати застосування стиролу і ацетону для промивання форм.

Після миття форм детергентом і водою, форму слід витерти насухо м’якою ганчіркою і додатково промити засобом для миття форм. Гелькоут на новій формі повинен мати твердість мінімум 35 од по Барколу. Твердість досягається після обробки в формі протягом 2-3 тижнів при температурі 20 град. С; можна також використовувати розігріту форму при температурі 30-50 град. Протягом 2-3 днів при цьому розігрів повинен здійснюватися на моделі.